• 2001 - Dubai;
  • 2002 - Australian Open, TMS Hamburg;
  • 2003 - Barcelona,
  • 2004--Australian Open, Estoril

Legmagasabb helyezés egyesben az ATP világranglistán (ATP Entry Rankings): 1. (2000. november 20.)

Legmagasabb helyezés párosban az ATP világranglistán: 71. (2002. április 22.)

Év végi helyezések az éves világranglistán (Year-End ATP Champions Race History): 2003: 66 2002: 3 2001: 11 2000: 2

Év végi helyezések a hagyományos világranglistán és nyert-vesztett mérkőzések aránya (Year-End ATP Entry Ranking History, Win-Loss):

Karrierje csúcspontjai (Career Highlighst):

1997 -Több mint 200 helyet ugrott előre a világranglistán 11-5-ös meccs aránnyal Challenger tornákon. Elődöntős Scheveningenben, negyeddöntős Azoresben és nyerte első tornáját Espinhoban legyőzve Huetet.

1998 - Bekerült a Top 50-be, elődöntős első ATP tornáján Long Islanden és negyeddöntőig jut Tashkentben. Felkűzdötte magát a főtáblára és a 4. körig jut a Roland Garroson, legyűrve Agassit, Kuertent is, majd veszít Pioline ellen. Szintén 4. körig jutott a US Openen.

1999 -A 2. legjobb orosz játékos, a világranglista 2. Kafelnyikov mögött. Megnyerte első ATP tonáját, Bostonban a döntőben Rusedskit verte, az 5 meccsen összesen 1 szett veszteséggel. Ferrero és Hewitt mellett a 3. tinédzser, aki az évben ATP tornát nyert. Hozzásegítette hazáját a Davis Kupa elődöntőhöz, nyerte az 5. mindent eldöntő meccset az első körben Kiefer ellen, a negyeddöntőben pedig Hrbatyt gyűri le 5 szettben. 4-2-es a meccsaránya, az 5 szettes mérkőzéseket tekintve. Februárban egymás után elődöntős volt St. Petersburgban és Rotterdamban is. Salakpályán idén is a 4. körig jutott a Roland Garroson, augusztusban elődöntős volt Amsterdamban. Novemberben, Európában keménypályán folytatta, elérte élete első TMS döntőjét Párizsban, legyőzte Kuertent a 2. körben, Couriert a negyeddöntőben Changet az elődöntőben, majd kikapott Agassitól 4 szettben.

2000 - Hét ATP tornát nyert az évben és ezzel a 2. legfiatalabb játékos, aki a 2. helyen végzett a világranglistán Boris Becker után, aki 19 éves volt 1986-ban. Valamint az első legfiatalabb játékos 21 év alatt, aki egy éven belül 7 tornát nyert, Mats Wilander után (1983) aki 9-et nyert. Vezette az ATP listát 73 nyert meccsel, 9 döntős szerepléssel és a 2. aki a legtöbb (100) meccset játszotta, honfitársa Kafelnyikov mögött. Részt vett első világbajnokságán (Tennis Masters Cup) Lisszabonban, 75 ponttal vezette az éves világranglistát Kuerten előtt és másodszor volt egy győzelemnyire, hogy a legfiatalabb év végi világelső legyen. De miután nyert 2 meccset, a döntő meccset a Round Robin csapatban elveszette Sampras ellen, és az elődöntőt is Agassi ellen. Bár még mindig végezhetett volna az első helyen, ha Kuerten négy meccséből valamelyiket elvesztette volna, de nem tette. 15 ponttal Kuerten mögött fejezte be az évet, másodikként a világranglistán. Az egyetlen játékos az évben, aki 2 TMS tornát nyert és a 2. aki a legtöbb meccset nyerte TMS tornán (21), Kuerten mögött (25). Az év eleji 4 és fél hónapon keresztül tartó rossz széria és 5-11-es lehangoló meccsarány után, egymást követően 2 tornát nyert. Barcelonában Ferrerot, Mallorcán pedig Tillstromot győzte le a döntőben, az egykori Top 10-es játékos Andrei Chesnokov edzői irányítása alatt. Az évben az első 12 meccsen keresztül tartó győzelmi sorazatának, a római TMS-en, a 2. körben Mantilla vetett véget. Aztán folytatta élete első TMS döntőjével Hamburgban, ahol 5. szett tie-breakben veszített Kuerten ellen, 3 óra 52 perces maratoni meccsen. Folytatta salakos sikereit Düsseldorfban, 3 meccset is nyerve a csapat világbajnokságon (ATP World Team Championship), aminek köszönhetően Oroszország első alkalommal volt döntős, de kikaptak a szlovákoktól. Először volt negyeddöntős Grand Slam tornán, a Roland Garroson. 24-4-es rekord meccsaránnyal még mindig Chesnokov edzővel. A füves pályás szezonban, Stefan Edberg volt mentorával, Tony Pickarddal dolgozott. Negyeddöntős volt Queen’s-ben, és 2. körig jutott Wimbledonban. Az észak-amerikai keménypályás idényben az egykori profi játékos Alexander Volkovval dolgozott, 12-2-es szuper meccsaránnyal és megnyerve élete első TMS tornáját Torontoban. A negyeddöntőben Samprast, az elődöntőben Ferreirat, a döntőben pedig Levyt verte. Valamint döntős volt Indianapolisban, ahol ismét Kuertentől kapott ki. A legnagyobb pillanat karrierjében amikor a US Openen játszott. Az első 3 meccs, igazi túlélés volt. 4 szetbben nyert az első kanyarban Guardiola ellen, aztán két 5 szettes meccs Pozzi és Grosjean ellen. A 4. körben Ferrerot verte meg, 1 szettet veszítve, a negyeddöntőben Kiefert gyűrte le, az elődöntőben, az 1999-es döntős Todd Martint, és élete első Grand Slam trófeája megnyeréséhez a döntőben, minden idők legtöbb GS tornáját nyert Pete Samprast győzte le. Ez volt az első alkalom, hogy Sampras GS döntőben vesztett, miután 8 GS döntőt nyert 1995 óta. Következő héten egy hosszú út után Tashkentbe, is tornát nyert, az 5 meccs alatt összesen 1 szettet vesztett és a döntőben Sanguinettit győzte le. Ivan Lendl (1985) után az első játékos, aki Grand Slam torna győzelem után, a következő héten is tornát nyert. 12 győztes meccs sorozata az Olimpián, Sydneyben ér véget, ahol az első körben kikapott Santorotól. Ezután Bécsben edzett, Rafael Mensuaval. Ezután elődöntős volt Moszkvában, 3. körig jutott a TMS Stuttgarton, és begyűjtötte első ATP tornagyőzelmét hazájában, Szentpéterváron, legyőzve Hrbatyt. Megnyerte a párizsi TMS-t, a döntőben Mark Philippoussist győzte le 5 szettes tie-break-es meccsen, 3 óra 29 perc alatt. Éppen aktuális 21-6-os meccsaránnyal és a US Open bajnoki címmel vágott neki az év végi világbajnokságnak, ahol második lett. Vezette az ATP listát 32-20-as aránnyal a tie-breakben nyert szetteket tekintve, és 23-3-as rekorrdal a tie-breakben nyert meccseket tekintve. A négy játékos egyike Corretja, Kuerten és Norman mellett, aki több mint 25 meccset nyert salakon (25-9) és keménypályán (36-15). Vezette az ATP listát, a legtöbb ászt ütve (921). Karrierje során a legtöbbet kereste az évben, összesen 3.524.959 $.

2001 - Tashkentben és Szentpéterváron is megvédte címét, Kafelnyikovot és Schüttlert verte a döntőkben. Hátproblémákkal kűzdött az év elején. 4. körig jutott az Australian Openen, negyeddöntőig Milánóban. Hátproblémai márciusban, Dubaiban az elődöntőben kezdődtek ahol megsérült és ugyan legyőzte Johanssont és a döntőbe jutott, de döntőt 6-2, 3-1-es állásnál fel kellett adnia Ferrero ellen. Ismét döntőig jutott Oroszország színeiben a csapat világbajnokságon, legyőzve Samprast és Squillarit is, de ismét kikaptak, most Ausztráliától. 16-15-ös meccsarány után Wimbledonban folytatta, ahol a 4. körig jutott és a későbbi bajnok Ivanisevicstől kapott ki 4 szettben. A nyári keménypályás szezonban sérüléssel küzdött, bal térdében volt íngyulladás, ennek ellenére elődöntőig jutott Indianapolisban. Címvédésre készült a US Openen, de az elődöntőben kikapott Samprastől.

2002 - A legjobb 3 között zárta az évet, másodszor, 3 éven belül, köszönhetően az ismét megnyert párizsi TMS-nek, és élete 2. Grand Slam döntőjének az Australian Openen. Második a legtöbbet (22) nyert meccseket tekintve, TMS tornákon. Másodszor szerepelt az év végi világbajnokságon (Tennis Masters Cup), amely akkor éppen Shanghaiban került megrendezésre. Nem sikerült túl jól, mert 0-3as meccsaránya volt a Round Robin csapatban, kétszer is vesztett 3 szettben. Oroszország megnyerte a Davis Kupát a döntőben a franciákat verve. Marat, legyőzte Mathieut és Grosjeant is. Karrierje során másodszor nyert összesen ötvennél több (56) meccset. Az Australian Openen a 4. körben legyőzte Samprast, a negyeddöntőben Ferreirat, az elődöntőben Haast, majd a döntőben Johanssontól kapott ki 4 szettben, aznap ünnepelve éppen 22. születésnapját. A salakpályás idényben, szett veszteség nélkül jutott a hamburgi TMS döntőjébe, ahol aztán Federertől kapott ki. Aztán életében először elődöntőig jutott a Roland Garroson, a 4. körben Di Pasqualet, a negyeddöntőben Grosjeant verte, aztán az elődöntőben Ferrerotól kapott ki. 22-20 arányban nyert tie-break-es szetteket és 21-0-s aránnyal nyert tie-break-kel az utolsó szettben meccset. 21-15-ös meccs aránnyal zárt keménypályán, 20-8-as aránnyal salakon és 12-2-es aránnyal szőnyeg borításon.

2003: Sérülések sújtották ebben az évben Maratot és ennek köszönhetően a Top 50-en kívül fejezte be az évet 1997 után először. Csak 13 tornán vett részt miután bal csuklósérülése miatt be kellett fejeznie az idényt. Eddig minden évben eljutott valamelyik ATP torna döntőjébe. Az év elején Sydneyben eljutott a negyeddöntőig, de a meccs kezdése előtt fel kellett adnia a meccset Lee ellen, jobb vállsérülés miatt. Az Australian Openen, Melbourneben a 3. körig jutott, ahol szintén vissza kellett lépnie Schüttler ellen bal csuklószalag sérülés miatt, ami már az első körös meccs óta egyre jobban zavarta és fájt. A következő hónapot kihagyta, aztán 2. körös Rotterdamban és Dubaiban is. Harmadik körig jutott az TMS Indian Wellsen, ahol Ginepritől kap ki, a Miami TMS-en pedig a 2. körben veszít Sanguinetti ellen. A következő hónapot szintén kihagyta, majd Barcelonában, salakon tért vissza, ahol a döntőig menetelt a negyeddöntőben legyőve a címvédésre készülő Gaudiot, az elődöntőben Ferrerot és a döntőben Carlos Moya ellen, kimerültség miatt kell feladnia a meccset a 4. szettben. Ezután már nem is nyert meccset, hatból hatszor veszít. Miután Valenciában kikapott az első körben Squillaritól, a következő 3 hónapot kihagyta csuklósérülés miatt. 1999-es Montreal TMS óta először hiányzott TMS tornáról Monte Carloban. Sorozatban 32 TMS szereplése van. Los Angelesben próbált visszatérni, de az első meccsen, az első szettben fel kellett adnia Amritraj ellen, kiújuló csuklósérülése miatt. Két hónappal később az európai fedett pályás idényben szeretett volna visszatérni, de négy nyitómeccsből, négyszer veszít.