Technolgiai forradalom a teniszben
2006.03.23. 19:51
Szerdn a Nasdaq-100 Open nyitnapjn hivatalosan is bemutatkozik az elektronikus vonalfigyel rendszer a teniszben. Az szak-amerikai versenyeken - gy az augusztus 28-n kezdd US Openen is - mindenhol alkalmazzk majd a tbb ves fejleszts eredmnyeknt megvalsult technikt.
A teniszben a hagyomnytiszteletnek meghatroz szerep jut, de az egszsges konzervativizmus mellett a sportg vezeti vek ta nyitottak az szszer jtsokra, vltoztatsokra. A mostanit gy is rtkelhetnnk, hogy az egyik fejlds kikveteli a kvetkezt. Mirl van sz? A jtk sebessge, dinamikja annyira felgyorsult, hogy hiba figyel minden vonalat egy br, szabad szemmel nagyon nehz megllaptani, hol rte, cspte a labda a plyt, kvl vagy bell. Ma mr egy pont itt vagy ott mrkzseket dnthet el, az pedig dollrmillik sorsrl hatroz. Ha teht lehetsg van egy tvedhetetlen vonalfigyel rendszer zemeltetsre, akkor azt alkalmazni kell. Krds persze, milyen ron?
A Hawk-Eye Officiating, a "mkd sasszem" nem az egyetlen vonalfigyel rendszer, termszetesen ez is hatalmas zlet, mg nem dlt el, melyik lesz a vgs befut. Az illetkesek nem akartk teljesen kiiktatni az emberi tnyezt, ezrt "sasszem" csak akkor jut szerephez, ha valamelyik jtkos kri. A vonalbrk teht tovbbra is a sajt szemkre hagyatkozva vgzik a dolgukat, dntenek, de ha az egyik teniszez gy gondolja, rosszul tltek, jn a visszajtszs. Errl a szkben l br intzkedik s a lnyeget nem csak a tvnzk, de a stadionban helyet foglalk is figyelhetik, lvezhetik, mert ris kivettt hasznlnak.
Egy jtkos jtszmnknt kt alkalommal krheti a rendszer alkalmazst, de ha kiderl, jogosan krdjelezte meg a vonalbr dntst, visszakapja a fellebbezsi lehetsget. Egyik szettrl a msikra nem lehet tvinni a korrekcis ignyt, viszont a rvidtsben mindkt fl kap egy-egy jabbat.
ltalnos vlemny, hogy az elektronikus vonalfigyel rendszer bevezetse akkora ttrs a teniszben, amilyenre a tie-break bevezetse ta nem volt plda. Tavaly tavasszal mg gy volt, hogy mr a 2005-s US Openen ezzel jtszanak, de csszott az tads.
Ennek taln Roger Federer rlt a legjobban, mert a kezdettl nem tmogatta. "Nagyon hatrozott a vlemnyem: teljesen ellene vagyok. Nem vltoztatnm meg a mostani szablyt. Mi lesz a kisebb versenyekkel, ahol nem tudjk bevezetni? Ez tl sokba kerl, rengeteg pnzt dobnak ki az ablakon nhny vonalbri dnts miatt. Azokat a dollrmillikat jobb clokra is el lehetne klteni. Tudom, az egsz a Serena Williams-Jennifer Capriati meccs miatt van, amikor a harmadik jtszma elejn tbb vitathat dnts szletett, de szmomra ez nem meghatroz. Ellene vagyok s ksz" - mondta egyrtelmen tavaly mjus 25-n a Roland Garroson Roger Federer.
Vannak, akik mskpp ltjk. "Hsz ve vagyok a profi teniszben s ez az egyik legizgalmasabb dolog, ami a jtkosokkal, a szurkolkkal s a tvnzkkel trtnik. Ez a technolgia egy egszen j dimenzit ad a jtkhoz" - vlekedett Andr Agassi.
"A labda annyira gyorsan megy ma, hogy nha a kpzett brk szmra is lehetetlen kvetni. Ki kell hasznlni a technika fejldst s kizrni az emberi hibzs lehetsgt" - rvelt a vltoztats mellett James Blake.
"Akik hallgatjk a kzvettseim, tudjk, hogy n rgta tmogatom a visszajtszst. Ez mg rdekesebb fogja tenni a teniszt" - magyarzta John McEnroe.
"Jtkosknt azt akarom tudni, hogy a vonalbrskods a lehet legpontosabb, halad a technolgiai fejldssel. Teht ez egy nagyszer hr a tenisznek" - rvendezett Maria Sarapova.
Most csak szak-Amerikban vezetik be az j szablyt, de ha bevlik, rvidesen Ausztrliban, zsiban s Eurpban is alkalmazzk, br a salakon nincs akkora jelentsge, mert ott nyomot hagy a labda.
|